E85 auto-moto

  • Příspěvky: 944
  • Obdržená poděkování 64

E85 auto-moto vytvořil uživatel Luhamoto

1. Předpokládám, že většina už zaznamenala, že na některých čerpačkách se nabízí i E85.
Rozhodl jsem se prověřit řadu pochybností a mýtů co se kolem provozu na (ethanol E85) internetem šíří.

Co se týká internetu, přišlo mi, že pokud to sám nevyzkouším pravdy se nedopátrám.

Test bude probíhat na mém autě Honda Civic 1,4 (1997). Řídící jednotka není nijak upravená!
Najeto 206 269 KM. (Jinak supr stav, nové svíčky Denso K20TT (NOVINKA)(115 Kč/KS) PS: svíčky doporučuji jsou podobné jako drahé iridiové za 430 Kč.)

První takování proběhlo :
Směs 80% B95 (35,90Kč/l), 20% E85 (29,40Kč/l).

Poznatky:
- startování -8 C° bez problémů
- jízda pocitově jako na čistý benzín B95

Jinak pokud toto téma někoho zajímá postupně bych sem hodil nějaké údaje.
V excelu mám vytvořenou rozsáhlou tabulku, pro jednotlivé počítání spotřeby, vlivu poměru palivové směsi B95 a E85 (5%-50% E85) na průměrnou spotřebu, ujeté km, finanční náklady, případnou úsporu atd..

PS: pokud máte nějaké osobní zkušenosti napište.

PS1: do motorky E85 zatím neplánuji, možná až po zkušenostech.
27. led 2012 19:37 #1

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 54
  • Obdržená poděkování 0

Odpověděl Speedy pro téma Re: E85 auto-moto

Také jsem to zkoušel. Měl jsem Fiat Punto 1.2 16V . Spotřeba cca o 2 litry vyšší, svítila diagnostika motoru, po cca 2-3 měsících znatelně horší startování.
Pokud to budeš míchat s B95 Natural, tak velký rozdíl nepoznáš.
Se svíčkami máš pravdu,výměna to zlepší, ale ne na delší dobu.
27. led 2012 21:22 #2

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 944
  • Obdržená poděkování 64

Odpověděl Luhamoto pro téma Re: E85 auto-moto

Speedy napsal:

Také jsem to zkoušel. Měl jsem Fiat Punto 1.2 16V . Spotřeba cca o 2 litry vyšší, svítila diagnostika motoru, po cca 2-3 měsících znatelně horší startování.
Pokud to budeš míchat s B95 Natural, tak velký rozdíl nepoznáš.
Se svíčkami máš pravdu,výměna to zlepší, ale ne na delší dobu.


Přibližně v jakém poměru jsi to míchal?
Já zatím při 20% E85 nezaznamenal na autě rozdíl. Kontrolky motoru OK. Spotřebu zatím nevím, protože na tento poměr chci vyjet několik nádrží. Chci vyzkoušet určitý poměr při různých teplotách, takže to chvíli potrvá než budu moct udělat nějaký závěr, kolik mi to žere. Hodnoty spotřeby u samotného benzínu B95 jsem si poslední dva roky počítal, takže případně i údaje pro porovnání mám.

PS: Jak jsem psal o tech svíčkách Denso K20TT, jejich pozitivní vlastností by mělo být i to, že pro kvalitnější jiskru, jim stačí i nižší startovací proud než běžné svíčky. (v Rusku jdou docela na odbyt). :laugh:
28. led 2012 06:52 #3

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 54
  • Obdržená poděkování 0

Odpověděl Speedy pro téma Re: E85 auto-moto

Na začátku jsem to míchal asi jako ty. Pak to bylo 50:50 a bez problémů. Pak už jsem dal 20% benzínu a nakonec jen plnou E 85. To už jsem měl ale velký problém se starty. Chvíli po nastartování to šlo nepravidelně. Vyměnil jsem svíčky a palivový filtr a na nějaký čas byl pokoj - diagnostika motoru/lambda sonda/ svítila stále. Pak opět palivový filtr /nevím co to rozpouští, ale vypadal jako by nikdy měněn nebyl/.

Když si spočítáš, že spotřeba ti stoupne cca o 2 l, tak jsem se rád vrátil k benzínu a to pak bylo jako jezdit v jiném voze :laugh:
28. led 2012 12:28 #4

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 944
  • Obdržená poděkování 64

Odpověděl Luhamoto pro téma Re: E85 auto-moto

Nepředpokládám, že by Civic byl schopen plnohodnotně jezdit bez jakýchkoliv uprav jen na E85. Cílem je zkusit snížit náklady na provoz, protože s autem musím jezdit každý den a pak to leze do peněz.
Výsledky se můžou u různých aut lišit.

Chtěl bych u Civiku zjistit ideální poměr směsi, tak aby to bylo pro mě ekonomické.

V současné době čerpačky ethanol do B95 naturalu dávají v 5%.
Můj odhad je, že 35% E85 + B95 by mohl Civic zvládnout.
Což by byla nemalá roční úspora v řádu několika tisíců.
Při dnešních cenách benzínu mi to stojí za zkoušku.

Zatím sice krátce, ale jezdím na 20% E85 a v jízdních vlastnostech jsem nepoznal žádný rozdíl.
Spotřebu a ekonomiku provozu zatím nemohu posoudit.
28. led 2012 17:03 #5

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 54
  • Obdržená poděkování 0

Odpověděl Speedy pro téma Re: E85 auto-moto

Ono to moc poznat nebude, když to máš v tomhle poměru. Je brzo to hodnotit. Až začne zlobit auto, tak to bude větší zábava :cheer:
28. led 2012 21:32 #6

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 944
  • Obdržená poděkování 64

Odpověděl Luhamoto pro téma Re: E85 auto-moto

Pro mě osobně hranice poměru ethanolu bude první rozsvícení kontrolky motoru (jinak max 1:1), ale to je zatím teorie. Jinak v plánu je zkoušet to postupně. Praxe ukáže.
Co se týče Hondy Civic motor D14A3 se vstřikování PGM-FI, 16 V, s kompresním poměrem 9,1:1 by měl být poměrně vhodný.
Podle toho co se píše v příručce je schopný jet na B91 a vyšší s tím, že si řídící jednotka dovede upravit předstih a vstřikování dle senzorů. Zajímavý článek píše i svět motorů viz. zde.


PS: U motocyklů Honda CBF model 2008 se na straně 41 píše cituji: ,,nepoužívejte benzín obsahující více než 10% ehanolu".
Taky jsem se dočetl, že není vhodné kombinace sportovních vzduchových filtrů např. KN atd. pokud někdo míchá benzín s ethanolem.

,,Méně je někdy více a o množství vzduchu v motoru přestavěném na palivo E85 to platí dvojnásob.

Obsah kyslíku v palivu: benzín N95 max. 3%
E85 30%
Stechiometrický poměr: benzín N95 14,7 : 1 vzduch:palivo(kg)
E85 9,8 :1 vzduch:palivo (kg)

Stechiometrický poměr - poměr vzduchu a paliva ve směsi nasávané do válce motoru, při kterém dojde k optimálnímu hoření".
29. led 2012 09:02 #7

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 944
  • Obdržená poděkování 64

Odpověděl Luhamoto pro téma Re: E85 auto-moto

Speedy napsal:

Na začátku jsem to míchal asi jako ty. Pak to bylo 50:50 a bez problémů. Pak už jsem dal 20% benzínu a nakonec jen plnou E 85. To už jsem měl ale velký problém se starty. Chvíli po nastartování to šlo nepravidelně. Vyměnil jsem svíčky a palivový filtr a na nějaký čas byl pokoj - diagnostika motoru/lambda sonda/ svítila stále. Pak opět palivový filtr /nevím co to rozpouští, ale vypadal jako by nikdy měněn nebyl/.

Když si spočítáš, že spotřeba ti stoupne cca o 2 l, tak jsem se rád vrátil k benzínu a to pak bylo jako jezdit v jiném voze :laugh:


Průběžné měření mi navýšení spotřeby nepotvrdilo!
Aktualizace 2.3.2012
Stále jezdím v poměru 20% E85 + B95 80%.
Při dlouhodobém měření spotřeby z posledních asi 7 let se mi v zimě spotřeba navýší do 1 l/100 km při provozu jen na B95 Natural.
V současnosti jezdím na směs E85+B95 a se spotřebou jsem se vešel do zimního průměru!
Naměřil jsem + 0,82 l/100 km. :)
Takže spokojenost.
Jizda pocitově stejná jako na B95.
Takže závěrem, zatím žádné navýšení spotřeby oproti normálu nemohu potvrdit! Měření budu dále sledovat a případně podám zprávu.
PS: Startování při teplotách kolem nuly na první otočení klíčku. Při -18°C to startovalo na 2 otočení kličku. :cheer:
PS2: Úspora při nákupou E85 oproti benzínu mi vychází 69,60 Kč na 1 nádrž.
Poslední změna: 02. bře 2012 14:51 uživatelem Luhamoto.
02. bře 2012 14:46 #8

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 450
  • Obdržená poděkování 9

Odpověděl konvajsr pro téma Re: E85 auto-moto

Ahoj Luhamoto.Hluboce se sklanim pred tvymi vypocty,
tebe by bral i ten padouch z filmu Ocelove mesto
nebo hrabe v podani Milose Kopeckeho-Tajemny hrad
v Karpatech.Ja mam svou CBF uz spokojene 4 roky s temer
30.ti tisic km a ani nevim kolik mi to zere,asi tak
5-6 litranku,hmmm netusim.Kamaradi a v cestopisech
na konci furt pocitaji spotreby na mobilu,ale to je
mimo me.Zahranicni motorka je tak drahy konicek,ze
spotrebu nema moc cenu pocitat-jedine pri vyberu mota,
ale pokud je vysnene tak ani to ne.Napr. prvni Varadira
vsechny testy pisou nad 7 litru vzdy a dva lidi co znam
mi tvrdi 5.Tak kdo je tady hnup cheche.Nebyt me servisni knihy kde pisi vsechny vymeny a ceny vseho
tak ani nevim kolik najedu na gumach.Ahoj na setkani-
tve v Luhacovicich bylo povedene,jen me za tebe mrzi
a bylo mi te lito,ze nas dojelo ze vsech tech
slibotechen tak malo.Ahoj.
03. bře 2012 20:04 #9

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 944
  • Obdržená poděkování 64

Odpověděl Luhamoto pro téma Re: E85 auto-moto

konvajsr napsal:

Ahoj Luhamoto.Hluboce se sklanim pred tvymi vypocty,
tebe by bral i ten padouch z filmu Ocelove mesto
nebo hrabe v podani Milose Kopeckeho-Tajemny hrad
v Karpatech.Ja mam svou CBF uz spokojene 4 roky s temer
30.ti tisic km a ani nevim kolik mi to zere,asi tak
5-6 litranku,hmmm netusim.Kamaradi a v cestopisech
na konci furt pocitaji spotreby na mobilu,ale to je
mimo me.Zahranicni motorka je tak drahy konicek,ze
spotrebu nema moc cenu pocitat-jedine pri vyberu mota,
ale pokud je vysnene tak ani to ne.Napr. prvni Varadira
vsechny testy pisou nad 7 litru vzdy a dva lidi co znam
mi tvrdi 5.Tak kdo je tady hnup cheche.Nebyt me servisni knihy kde pisi vsechny vymeny a ceny vseho
tak ani nevim kolik najedu na gumach.Ahoj na setkani-
tve v Luhacovicich bylo povedene,jen me za tebe mrzi
a bylo mi te lito,ze nas dojelo ze vsech tech
slibotechen tak malo.Ahoj.


Zdar, no většinou si auto servisuji sám. Takže evidenci si vedu a sleduji docela podrobně a to včetně fotek.
Spotřebu u auta sleduji už hodně dlouho. V podstatě stačí naházet pokaždé údaje z lístku do excelu a ten mě z toho vyplivne co potřebuji. Celkový počet km za rok,počet litrů celkem za rok, průměrná spotřeba, průměrnou cenu benzínu, průměrnou roční spotřebu ..

Jinak dojíždím nádrž, kde jsem měl namícháno 21 % E85 a budu zkoušet vyšší poměr.
Poslední KM nájezd vypadá dost slušně. Ale musím dodat, že třetina nádrže byla delší trasa, v ekonomické režimu (což znamená plynule).
Kdyžtak bližší info najdeš na blogu. Postupně tam dávám info.
19. bře 2012 15:49 #10

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: PacousDamon
Vygenerováno za 0.661 sekund