Olej 10W30 pre CBF 600

  • Příspěvky: 64
  • Obdržená poděkování 3

Olej 10W30 pre CBF 600 vytvořil uživatel MartinCBF

Ahojte, jazdí niekto na CBF600 2008+ aj na olej rozsahu 10W30? Som ani nevedel, že Honda pre tento model stanovila olej takéhoto rozsahu. Príde mi to dosť odvážne, keďže tu ani nie je žiadny prídavný olejový chladič. Predpokladám, že asi každý používa rozsah 10W40 (prípadne 50).
Dnes už skôr kochač a rovinkový strelec...
28. čvn 2020 20:39 #1

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 57
  • Obdržená poděkování 2

Odpověděl danoous pro téma Olej 10W30 pre CBF 600

Ahoj,
mám jednoho kamaráda co dává do CBF600SA PC43F tuto specifikaci, ale na moto téměř vůbec nejezdí a spíš to mění ve smyslu "novou olejovou náplň" za novou olejovou náplň.

Manuál výrobce tuto specifikaci udává jako doporučenou, ovšem z toho jak to udává je uvažovanápro užívání motocyklu za nižších teplot (viz obrázek v příloze).
Já jezdím od výroby na 10W-40.

Pro motor, z hlediska jeho životnosti a správné bezvadné funkčnosti je zcela zásadní včasná výměna olejové náplně včetně olejového filtru a samozřejmě také vzduchového filtru, svíček a kontroly ventilových vůli. O předepsané specifikaci oleje nemluvě. Také nemalý vliv na toto má způsob jakým se k motocyklu (motoru) chováme.

To jak s tím různí uživatele spekulují (od různých specifikací, přes intervaly výměny, po způsob užívání) a já nevím co všechno se samozřejmě ukáže až časem.
A než na toto přijde, bude daný motocykl mít bůhví kolikátého majitele.

Takže získat rozumné, relevantní výsledky není tak jednoduché.

Já od výroby používám Fuchs Silkolene COMP 4 10W-40. Ventilové vůle se měnily při prvním předepsaném intervalu (24.000km), protože byly krapet větší na některých ventilech. (Vedu si podrobnou dokumentaci od začátku) od té doby je vše v normálu, teď mě čeká 4. kontrola na jaře.
Můžeme to pak prokonzultovat za 20 let jakých jsem dosáhl výsledků...
D. 
12. pro 2021 11:28 #2

Tato zpráva obsahuje přiložené obrázky.
Prosím, přihlašte se nebo se zaregistruje, pro jejich zobrazení.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 42
  • Obdržená poděkování 3

Odpověděl Vikrs pro téma Olej 10W30 pre CBF 600

To třeba cbf 1000 , má olej 10w30 předepsaný výrobcem
14. pro 2021 15:41 #3

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 57
  • Obdržená poděkování 2

Odpověděl danoous pro téma Olej 10W30 pre CBF 600

Koukal jsem do manuálu starší CBF1000 a tam podobnou tabulku jako CBF600, jen teda bohatší.

Mít já tento stroj, tak bych dle tabulky doporučených olejů šel cestou specifikace SAE 10W-40.
Je to nejčastěji teplotní rozpoložení pro naše končiny.

Ale mám CBF600, tak to mám krapet jednodušší...
D. 
14. pro 2021 22:14 #4

Tato zpráva obsahuje přiložené obrázky.
Prosím, přihlašte se nebo se zaregistruje, pro jejich zobrazení.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 42
  • Obdržená poděkování 3

Odpověděl Vikrs pro téma Olej 10W30 pre CBF 600

Určitě 10w40 je běžný olej pro naše klima. Já mám motorku po majiteli co tam od nova lil 10w30, tak jsem to nechtěl měnit. A má specifikaci JASO T 903
15. pro 2021 09:08 #5

Tato zpráva obsahuje přiložené obrázky.
Prosím, přihlašte se nebo se zaregistruje, pro jejich zobrazení.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 57
  • Obdržená poděkování 2

Odpověděl danoous pro téma Olej 10W30 pre CBF 600

 Ono je ale stejne zajimavé, že když se člověk dívá na ty tabulkové specifikace, tak třebas 10W-30 a 10W-40 ma tu spodni - zimni charakteristiku stejnou, ale v tabulce je to posunuté o pár stupňů...:-D.
Dle te tabulky je 10W-30 od -10st a 10W-40 od -5st...:-D

Jěště pokud to je pro někoho z vás zajímavé, můžeme sem dát specifikační listy olejů.
Já mám na ten svůj olej (10W-40) už pár let starý list (v příloze), koukam po novém.
Můžeme pak porovnat hodnoty kinematické viskozity při 100st, při 40st, dynamickou visokzitu při -25st, hustotu při 20st, a bod vzplanutí a jiné.

V mém konkrétním případě je vidět, že ta 10W-40 je oproti 10W-30 trochu hustší (má větší odpor proti tečení, vyšší hodnoty viskozit) za všech měřených podmínek. S tím pak souvisí, jak dobře se stírá pístními kroužky (potenciální spotřeba oleje - průnik do spalovacího prostoru), jak moc má tendeci k pěnění, zapékaní atp.
Obecně řečeno, je z toho vidět, že ta 10W-30 se spiše hodí do chladnějších podnebí a ta 10W-40 do teplejších podnebí

Nicméně, ty parametry olejů pro danou specifikaci (10W-30 / 10W40) by měli být od všech výrobců velmi podobné.

D.

P.S:
Jeste jsem zapomel doplnit, ze dalsi specifikace jsou API (SG, SL...apod)
Japonci maji také svoji specifikaci, aby to nahodou nebylo jednoduche, a to JASO
Poslední změna: 17. pro 2021 13:23 uživatelem danoous.
17. pro 2021 13:16 #6

Tato zpráva obsahuje přiložené obrázky.
Prosím, přihlašte se nebo se zaregistruje, pro jejich zobrazení.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 906
  • Obdržená poděkování 20
17. pro 2021 15:10 #7

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Příspěvky: 57
  • Obdržená poděkování 2

Odpověděl danoous pro téma Olej 10W30 pre CBF 600

Tak se mi konečně podařilo sehnat aktuální specifikační list, to je vždy porod to dohledat. Přitom by takovéto informace měl mít k dispozici každý prodejce. 
Dohldedal jsem i specifikační list oleje od výše zmíněného MOL.
Tak zatím můžeme porovnávat dva výrobce.

D.  
18. pro 2021 17:11 #8

Tato zpráva obsahuje přiložené soubory.
Prosím, přihlašte se nebo se zaregistruje, pro jejich zobrazení.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: PacousDamon
Vygenerováno za 0.534 sekund